Počet výsledků: 57

Otevřít filtraci

Motorické nervy neboli eferentní nervy jsou nervy, které obsahují eferentní (motorická) nervová vlákna. Motorické nervy prostřednictvím motorických neuronů přenášejí signály (nervové impulzy) z centrálního nervového systému do ostatních částí těla, zejména do svalů a žláz. Příklady motorických nervů jsou okohybný, kladkový, odtahující, přídatný a podjazykový nerv. Viz také motorický, nervy, senzorické nervy, smíšené nervy.

Motorická ploténka je jiný název pro nervosvalovou ploténku. Viz také motorický.

Motorické vlákno je jiný název pro eferentní nervové vlákno. Viz také motorický.

Motorický neuron je nervová buňka, která vede nervové impulzy z centrálního nervového systému směrem ke svalům a žlázám. Buněčná těla motorických neuronů se nacházejí v mozku nebo v míše (s výjimkou některých neuronů, které jsou součástí autonomního nervového systému), zatímco jejich nervová vlákna (axony) probíhají hlavovými a míšními nervy až ke svalům a žlázám. Motorické neurony přenášejí nervové impulzy z mozkové kůry, z mozkového kmene nebo z míchy nejen do kosterních svalů (a umožňují tak člověku pohyb), ale i do hladkých svalů a žláz, jejichž činnost si ani neuvědomujeme. Obrázek: Senzorické neurony, interneurony a motorické neurony – schematický nákres. Motorický neuron je znázorněn v pravé části obrázku. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také motorický, neurony, senzorický neuron, interneuron.

Motorické schopnosti (angl. motor abilities) jsou zčásti vrozené předpoklady pro určitou kvalitu pohybu. K hlavním motorickým schopnostem, které využíváme při pohybové aktivitě, se řadí: vytrvalost – z biologického hlediska se jedná o schopnost těla produkovat energii ve svalových buňkách (myocytech), a to „spalováním“ živin společně s kyslíkem; síla – schopnost kosterního svalu vyvinout napětí (to pak může – ale nemusí – vést k pohybu); rychlost – schopnost provádět prudké pohyby; obratnost – schopnost řídit a koordinovat pohyby; to souvisí například s udržováním rovnováhy, dodržováním rytmu nebo pohybovou reakcí těla na různé podněty; pohyblivost – schopnost pohybovat klouby (včetně rozsahu jejich pohybu) a natahovat svaly. Viz také motorický, motorika, motorické dovednosti.

Motorický znamená „hybný“ nebo „týkající se pohybu“: motorická část mozkové kůry = řídí pohyby, motorické dovednosti = pohybové sekvence, které se člověk naučil (natrénoval), motorické schopnosti = zčásti vrozené předpoklady pro určitou kvalitu pohybu, motorický nerv = nerv, který přenáší nervové impulzy z centrálního nervového systému směrem ven (např. zajišťuje pohyb svalů), motorická informace = informace přicházející z mozku skrze motorické nervy do svalů, motorický neuron = nervová buňka, která vede nervové impulzy z centrálního nervového systému směrem ven (tj. ke svalům a žlázám), motorický vývoj = pojem používaný zejména u kojenců a malých dětí (jak jsou pohybově „šikovné“, přičemž jejich motorické dovednosti se při normálním vývoji stále zdokonalují), apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz motorický, motorika apod.

Motorické dovednosti (angl. motor skills) jsou pohybové sekvence, které se člověk naučil (natrénoval) . Motorické dovednosti se od narození v průběhu dětství postupně „samy“ rozvíjejí, ale důležité je i jejich neustálé učení a trénink. Motorické dovednosti každého jedince se proto mohou po celý život měnit (tzn. dále rozvíjet), nebo se na určité úrovni zastavit a zůstat stejné (pokud je necvičíme). Některé motorické dovednosti řadíme do hrubé motoriky, jiné do jemné motoriky. Viz také motorický, motorika, motorické schopnosti.

Eferentní nervové vlákno neboli motorické vlákno je axon (dlouhý výběžek) motorického neuronu, který se táhne daleko od těla neuronu a přenáší signály nervové impulzy z centrálního nervového systému do ostatních částí těla, zejména do svalů a žláz. Viz také aferentní nervové vlákno.

Periferní nervový systém neboli PNS (zkratka pochází z anglického názvu peripheral nervous system) představuje části nervového systému mimo mozek a míchu. Umožňuje životně důležité spojení mezi centrálním nervovým systémem (CNS) a okolním světem. Jeho nervy se proplétají téměř každou částí těla a umožňují centrálnímu nervovému systému dostávat informace a také vyvíjet činnost. Z anatomického hlediska se PNS člení na somatický nervový systém (SNS) a autonomní nervový systém (ANS). Obrázek: Zjednodušené schéma periferního nervového systému (vyznačen modře) v celém těle. Oranžově je znázorněn centrální nervový systém (rovněž zjednodušený). V některých případech jsou uvedeny pouze latinské popisky (kurzívou), protože české názvy nejsou běžně zažité. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také periferní, nervový systém.

Nervově zprostředkovaná hypotenze je forma hypotenze, která nastává při poruchám komunikace mezi mozkem a srdcem. Může se objevit po dlouhodobém stání, ale také jako reakce na vzrušení nebo stresové situace. Tento typ je častější u dětí a mladých lidí než u starších pacientů. Viz také hypotenze.

Zobrazeno 1 až 10 z 57

Počet výsledků